2. Dünya Savaşı Sırasında Almanya

Almanya, 2. Dünya Savaşı’nın başrolünde yer almaktadır. Savaşın başlamasının en büyük nedenlerinden biri Almanya’dır. Aşırı agresif bir politika izleyen Almanlar, 1. Dünya Savaşı’nda Osmanlı ile müttefik olarak girdiği savaşı kaybetti. Bunun sonucunda Mondros Ateşkes Antlaşması’ndan bile daha ağır olduğu söylenen Versay Antlaşması’nı imzaladı. Bu antlaşma o kadar ağırdı ki Almanlar savaş sonrası hep bir kurtarıcı bekler olmuştu. O kurtarıcı ise 1. Dünya Savaşı ile beraber tarih sahnesinde yer almaya başlayan Adolf Hitler’di.

Adolf Hitler

Adolf Hitler birçoğumuzun ismini duyduğu ve çok iyi bildiği bir kişidir. Çılgın ve aşırı düşünceleriyle birçok kesimin tepkisine maruz kalmıştır. Savaş yıllarında ve savaş öncesinde oldukça agresif bir politika izleyen Adolf Hitler, 2. Dünya savaşının başlamasına önayak olmuştu. Bununla birlikte savaş boyunca ölen 50 milyondan fazla kişinin vebali Adolf Hitler’in üzerine yüklenmektedir. Ülkesindeki Yahudiler’e de çok büyük acılar çektirmiştir. İşkence odaları, toplama kampları, toplu idamlar; Adolf Hitler denildiğinde akla gelen ilk terimler arasında yerini alır. Milyonlarca Yahudi’nin ölümüne de sebep olan Hitler, kendisini Nasyonal Sosyalist olarak tanımlamaktaydı.

(Daha detaylı bilgi için linki tıklayabilirsiniz; https://bilgimerkeziweb.com/dunyaya-kafatutan-adolf-hitler-kimdir/ )

Yahudi Katliamları

O zamanki Almanya’da azınlıkta olan milyonlarca Yahudi vardı. Daha doğrusu Avrupa’nın birçok kesiminde Yahudiler bulunmaktaydı. Adolf Hitler’in iktidara gelmesiyle beraber yaptığı ilk işlerden biri Alman vatandaşların haklarını yükseltmekti. Diğer taraftan özellikle Yahudilere karşı devlet eliyle baskıcı bir politika başlatılmıştı. Artık halk bile Yahudileri aşağılık, istenmeyen bir millet olarak görüyordu. 2. Dünya Savaşı’nın başlamasıyla beraber bu politika daha da sertleşti ve idamlara kadar vardı.

Tüm Yahudiler,  genellikle etrafı tel örgülerle çevrili toplama kamplarına kapatıldı. Buralarda asker denetiminde yaşamaya başladılar. Yeri geldi onlara yemek bile verilmedi. Büyük bir kısmı işkencelere ve açlığa dayanamayarak öldü. Geri kalan kısım ise bir deri bir kemik kalmıştı. Almanların savaşı kaybetmesiyle beraber toplama kamplarında acı çeken milyonlarca kişi de kurtarılmış oldu.

2. Dünya Savaşı Yılları

Almanya, 2. Dünya Savaşı öncesinde agresif politikasıyla zaten birkaç yer işgal etmişti. İkinci bir büyük savaş istemeyen İngiltere, Rusya, ABD, Fransa gibi ülkeler Almanya’nın bu işgallerine ve tutumuna ses çıkarmamıştı. Bununla birlikte Almanya rahat bir şekilde politikasını ortaya koyabiliyordu. Yıl 1939’u gösterdiğinde Almanya hemen yanı başındaki Polonya’yı işgal etti. Buna artık dayanamayan İngiltere ve Fransa Almanların karşı safında yer almaya başladı ve böylelikle 2. Dünya Savaşı’da başlamış oldu.

Adolf Hitler, savaş öncesinde Ruslarla bir anlaşma yaptı. Bu anlaşmayla Rusya’ya saldırmayacağını kesin bir dille söyleyen Hitler, Doğu Cephesi’ni güven altına almak istiyordu. Kısa bir süre içinde Fransa dahil Avrupa’nın neredeyse tamamını ele geçirdi. Artık İngiltere’nin kalbi Londra’ya savaş uçakları bomba yağdırmaya başlamıştı. Gözü tam olarak İngiltere’de olmayan Hitler, anlaşmayı bozup Rusya’ya savaş ilan etti. Ordusunun büyük bir kısmını doğu tarafına çeken Hitler, arkadan yani batıdan gelecek saldırılara karşı bir nevi savunmasız kalmıştı. İlk başlarda sorunsuz ilerleyen Rusya seferi daha sonradan bir bozgunun işaretlerini vermeye başlamıştı.

Almanlar, Moskova dahil birçok Rus şehrini ve toprağını ele geçirdi. Savaşın dönüm noktası ise Stalingrad muharebesiydi. Tarihin en kanlı savaşlarından birinin yaşandığı bu yerde hem Almanlar hem de Ruslar büyük kayıplar verdiler. Fakat zararın en büyüğünü Almanlar almıştı. Bu savaştan sonra 2. Dünya Savaşı’nın seyri değişti. Almanlar artık gerilemeye başlamıştı. Diğer yandan ABD ve İngiltere ise savaşın diğer büyük olayı Normandiya Çıkarması’na hazırlanıyordu. Bu çıkarmanın başarılı bir hal almasıyla beraber Almanya hem batıdan hem de doğudan gerilemeye başladı. Savaşın sonlarına yani 1945’li yıllara geldiğimizde ise Almanya savaşı kaybetmişti ve Adolf Hitler intihar etmişti.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşın

%d blogcu bunu beğendi: