Alzheimer’la Mücadelede Kullanılacak Yapay Nöron

Nöron, sinir sistemimizin temel fonksiyonel birimidir. Davranışlarımız ve algılarımız nöronların çalışma şekline ve birbirleriyle etkileşime girme biçimine bağlıdır. İşlevleri sinirsel uyarıları elektriksel sinyaller biçiminde ileterek vücuttan beyne, beyinden vücuda ve beynin kendi içinde bilgi taşımaktır. Nöronları özel kılan şey ise, sinir ağlarında bulundukları konumlarıdır. Bu durum onların bilgiyi alma, işleme ve gönderme gibi süreçleri gerçekleştirmelerine olanak verir.

Bir insanda bulunan birbiriyle bağlantılı nöronların sayısı tam 100 milyardır ve beyin dokusunun 1 milimetre küpünde bulunan sinaps yani nöronlar arası bağlantı sayısı ise 500 milyondur. Bir nöronda, bir saniyede gerçekleşebilen etkinleşme sayısı 2500‘tür. Bazı durumlarda sinirsel uyarıların iletim hızı saatte 350 kilometreyi bulabilir. 

Bazı nöronlar zarar gördüğünde yenilebilme kabiliyetine sahip olsa da, çoğu durumda nöronlarda oluşabilecek herhangi bir hasar ciddi sonuçlara yol açabilir. Bilim insanları uzun süredir bu konu hakkında araştırma yapmaktadır. Son çalışma ise, tıp alanında çığır açmış olabilir.

İngiltere – Bath Üniversitesi’nden bilim insanları tarafından geliştirilen elektronik çip, insan beyninden bedenin geri kalanına elektrik sinyalleri ileten nöronları taklit edebiliyor. Böylece, nöronlarda hasarın oluşması veya ölmesi durumunda meydana gelecek hastalıkların tedavisinde kullanılabilecek.

Nöron Hakkında Bilinen Gerçekler

Bath Üniversitesi Fizik Profesörü Alain Nogaret, “Bugüne kadar nöronlar kara kutular gibiydi ama kara kutuyu açıp içine bakmayı başardık. Buluşumuz çığır açıcı çünkü gerçek nöronların elektriksel özelliklerini çok detaylı bir şekilde taklit edebiliyor” açıklamasında bulundu. Araştırmada yer alan profesörlerden Julian Paton ise, “Solunum sistemini kontrol eden nöronları taklit edebilecek minyatür çiplerin geliştirilmesi ve insan beynine yerleştirilmesi biyoelektronik için son derece heyecan verici” dedi.

Sinir sisteminin elektrik sinyallerine tepki verebilecek nöronlar geliştirmek uzun zamandır bilim insanlarının hedefleri arasındaydı. Bunun zorlukları arasında devreleri tasarlamak ve bu devrelerin gerçek nöronlar gibi tepki vermesini sağlayacak parametreleri tespit etmekti. Prof. Nogaret, “Bu parametreleri bulduk ve geliştirdiğimiz devrelere aktardık” dedi.

Buluşlarını Nature Communications dergisinde yayınlayan bilim insanları, beynin hafızada önemli rol oynayan kısmı olan hipokampus ve nefes almayı kontrol eden kısmındaki hücreleri taklit etmeyi başardı. Böylece beyne yerleştirilecek çiplerle kalp yetmezliği ve Alzheimer hastalığı gibi sorunların giderileceği düşünülüyor. 

 

KAYNAKÇA:

https://www.bbc.com/

http://www.bilimteknik.tubitak.gov.tr/

 

Düşüncelerinizi bizimle paylaşın

%d blogcu bunu beğendi: