Anti-Kanser Diyeti: Kanseri Önleyen Gıdalar

Bazı yiyeceklerin kanserle mücadele ettiği kanıtlanmış bir gerçek. Kanserin ortaya çıkmasında radyasyondan virüslere kadar onlarca farklı neden vardır. Bununla birlikte, genel kanser mekanizması vücudunuzdaki veya organınızdaki normal hücrelerin durmadan bölünmeye başlaması ve bir tümör oluşturmasıdır. 

Tümörler benign (iyi huylu) veya malign (kötü huylu) olabilir. Malign tümörler metastaz yapabilir. Bu, kanserli hücrelerin parçalanıp yerleştiği yeni bir yer araması anlamına gelir.

Her yıl dünya genelinde 8 milyon insan kanserden dolayı hayatını kaybetmektedir. Bundan dolayı kanserli hücrelerin oluşumunu, gelişimini ya da yayılmasını engelleyen, geciktiren besinlere hayatımızda daha çok yer vermemiz gerekiyor. Şimdi bu hastalıkla mücadeleye yardımcı olacak 7 gıdaya bakalım:

1) Brokoli, Karnabahar, Lahana

Yukarıdaki 3 sebzenin sağlığa birçok yararı bulunmaktadır. C, E, B9 ve K vitaminleri, karotenoidler ve mineraller bakımından zengindirler. Kalp sağlığı için gerekli besinlerdir. Özellikle brokoli, sülforaptan içerir. Bu bileşiğin laboratuvarda meme ve prostat kanseri hücrelerinin boyutunu azaltmada etkili olduğu görülmüştür. Ayrıca kolorektal ve kolon kanserinde de etkisi bilinmektedir.

2) Havuç

Günde bir havuç sağlık risklerini uzak tutmak için bire bir. Gözlerinize iyi geldiği bilinen havuç ayrıca mide kanseri, prostat kanseri, akciğer kanseri ve lösemi riskinin azalmasıyla bağlantılıdır. Havuç, serbest radikallere (kanser ve günlük yaşamla bağlantılı parçacıklar) karşı koyan karotenler (antioksidanlar) bakımından zengindir. Kalp hastalıkları ve diyabetle mücadelede harikalar yaratmakta ve bağışıklık sisteminizi geliştirmektedir.

3) Fasulye

Fasulye harika bir besin ve lif kaynağıdır. Bu lif kolorektal kanser riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Kalbiniz için harikalar yaratabilir, depresyonla savaşabilir, kan basıncınızı düşürebilir ve kilo vermenize yardımcı olabilirler.

4) Yaban mersini, Çilek

Meyveler (özellikle yaban mersini ve çilekler) müthiş bir antioksidan kaynağıdır. Kolorektal kanser, ağız kanseri, özofagus kanseri ve hatta vücudunuzdaki kanser belirteçlerini azaltmada etkileri görülmüştür. Ayrıca, depresyonla savaşmak, kolesterolü ve kan basıncını düşürmek için de harikadırlar. Sadece maksimum sağlık yararı için onları krema ve şekere boğmayın.

5) Sarımsak

İçinde bulunan selenyum gibi maddeler sayesinde kanserli hücrelerin oluşumunu engelleyen, oluşmuş olan bu zararlı hücrelerin ise yayılmasına, büyümesine engel olan mucizevi gıdalardan biridir. Günde  2-3 diş mutlaka tüketmeye çalışın.

6) Zerdeçal

İçindeki kurkumin adlı madde sayesinde antienflamatuvar, antikanserojen ve antiaterojenik özellikler göstermektedir. Toz halinde veya baharat olarak kullanılması gereken zerdeçal, kanserin gelişimini engellemekle beraber, birçok hastalıktan da korumaktadır.

7) Omega-3 Yağ Asitleri

Omega-3 yağ asitleri mucize bir yağdır. Neredeyse her şey için iyi gelir. (Düşük kan basıncı, depresyonla mücadele, enerji seviyesini arttırma gibi). Kanserle savaşma özellikleri de var. Omega-3’ler, sindirim sistemi kanserleri, kolorektal kanseri, prostat kanseri, meme kanseri ve küçük tümörler üzerinde etkilidir. Yağlı balıklarda (somon balığı), keten tohumu, zeytinyağı gibi bazı yağlarda ve yumurtada bulunur.

8) Domates

Domates likopen denilen bir karotenoid içerir. Prostat, pankreas, ağız ve akciğer kanserine karşı korunmak için çiğ veya pişmiş halde tüketilmesi gerekir. Likopen, hücre hasarını önlemekle beraber metastazı ve tümör büyümesini engellemektedir.

9) Ceviz

Omega-3 yağ asitleri bakımından zengin olan ceviz kanserli hücrelerin gelişimini yavaşlatmak ve engellemek için elinden geleni yapmaktadır. 

10) Turp

Antioksidan olarak bilinen flavonoidlerce zengindir. Lif içeriği ve içerdiği glukosinolat birleşikleri ile özellikle kalın bağırsak kanseri üzerinde etkilidir. 

 

 

 

Düşüncelerinizi bizimle paylaşın

%d blogcu bunu beğendi: