Apple Kullanıcıları IOS’larını Korumak İçin Bu Uygulamaları İndirmemeli

İşte iPhone’unuz için tehdit oluşturabilecek ve telefonunuzdan veri çalabilecek uygulamalar hakkında bazı öneriler

Akıllı telefon güvenliği ve otantik uygulamalar söz konusu olduğunda, Apple, Android’e göre çok daha güvenli bir sistem olarak kabul edilmektedir. İPhone, iPad ve iPod touch için App Store milyonlarca uygulama sunuyor. Android, Play Store’da kullanıcılara kötü amaçlı uygulamalar sunma konusunda büyük eleştirilerle karşı karşıya. Ancak bunların hiçbiri, herhangi bir iOS uygulamasının yüzde 100 güvenli olacağı ve kullanıcı için herhangi bir tehdit oluşturmayacağı anlamına gelmiyor. App Store ekibi tehlikeli uygulamaları uzak tutmak için iyi bir iş çıkarsa da, iphone kullanıcıları uygulamaları indirmeden önce iki kez düşünmelidir. 

Apple kullanıcılarının indirmeden önce iki kez düşünmesi veya indirme seçeneğine dokunmadan tamamen kaçınmaları gereken uygulamalara bazı örnekler

Antivirüs Uygulamaları; Her şeyden önce, bir kişi iOS veya iPadOS kullanıyorsa, antivirüs uygulaması indirmeyi düşünmemelidir. IOS söz konusu olduğunda, virüsten koruma uygulamalarının işlevsiz olduğu belirtilmelidir. Bu uygulamalardan bazıları, uygulama içi satın alımlar veya abonelikler aracılığıyla sizi dolandırabilir.

Rastgele klavye uygulamaları; App Store’da çok çekici bulabileceğiniz, ancak indirmeden önce iki kez düşünmeniz gereken birçok klavye uygulaması vardır. Çünkü teknoloji uzmanlarına göre bu uygulamalar aracılığıyla, üçüncü kişiler ciddi güvenlik tehditleri oluşturabilir. Bu uygulamalardan herhangi birini indirseniz bile, tam erişim vermemeye dikkat edin.

Daha fazla özellik sunan uygulamalar; Yalan dedektörü, röntgen uygulaması veya nabız ölçümü gibi iPhone’larda bulunmayan, çeşitli özellikler vaat eden herhangi bir uygulamayı indirmekten kaçının. Çünkü gerçek olamayacak kadar iyi olan bir şey, çoğu durumda aldatmacadan başka bir şey değildir. Uzmanlar, bu uygulamaların iOS kullanıcısının gizliliği için bir tehdide yol açabileceğini söyleyerek, bu tür uygulamalardan kaçınmanın en iyi seçenek olacağını belirtti.

Yardımcı bazı uygulamalar; Apple cihazları genellikle belleği ve diğer performansı yönetmede harika bir iş çıkardığı için iPhone’unuzu hızlandırdığını, belleği temizlediğini ve pil performansını artırdığını iddia eden yardımcı program uygulamalarını indirmenin bir anlamı yoktur.

Oyunlar ve eğlence uygulamaları; App Store’daki oyunların çoğu ücretsizdir, ancak her fırsatta “can” veya “jeton” satın almaya yönlendiren bazı kötü amaçlı uygulamalar vardır. Aynı zamanda, kullanıcı, kişilere, galeriye veya konuma erişilmesine izin verirse oyunlar, kullanıcı hakkında veri toplayabilir ve bunları üçüncü kişilere satabilir. 

Derecelendirmeyen uygulamalar; Herhangi bir uygulamayı indirmeden önce mutlaka derecelendirmeyi kontrol edin. App Store’da herhangi bir derecelendirme yoksa veya çok düşükse kesinlikle indirmemelisiniz. Bu tür uygulamalar ya popüler değildir ya da nispeten yenidir. Bunları indirip indirmemek tamamen kullanıcıya bağlıdır. Ama biz indirmemenizi tavsiye ediyoruz.

 

KAYNAKÇA:

https://www.ibtimes.sg/iphone-users-should-avoid-downloading-these-apps-protect-their-ios-37538

 

Düşüncelerinizi bizimle paylaşın

%d blogcu bunu beğendi: