Ayrık Dişler ve Tedavisi

Ayrık olan dişlerin kapanması uzun yıllar alabiliyor. Eğer belirli bir yaşa gelindiyse ayrık olan dişlerin kapanması birkaç sene sürebilir. Ayrık dişler için en güzel zaman çocuk yaşta gelişme aşamasında iken kontrol altına almaktır. Çünkü dişler daha yerine oturmamış ve devamlı büyüme halindedir.

Ayrık diş tedavisi için genel olarak diş teli tavsiye edilir. Diş telleri diş hekimleri tarafından takılmadan önce dişlerinizin durumuna bakılır, ölçüleri alınır ve almış olduğu ölçüler laboratuvara ulaştıktan sonra, diş teli üretimi gerçekleşir.

Diş Teli Nedir?

Diş teli çok milimetrik incelikte dişler için özel üretilen bir metal maddedir. Bu maddenin özel tutucuları da bulunur. Bu tutucular diş hekimleri tarafından özenle dişlerin üstüne yapıştırılır. Kaç adet diş yerinden oynatılarak düzgünlük sağlanacak ise o kadar diş teli tutucusu diş üstüne yapıştırılacaktır. Alt üst olarak düzenleme yapılacak ise 2 adet ince uzun metal diş teli tutucularına yerleştirilir. Tabii ki bu iş sadece diş üstüne konularak olmuyor. Diş hekimi tarafından dişler kontrol edilerek bir matematik ile diş telleri dişlerin üstüne konur. Bu diş telleri dişleri zamanla yerinden oynatır ve dişlerde düzelmeler başlar.

Kontrolleri Nasıl Sağlanır?

Ayrık olan dişleri kapatmak için kullanılan diş telleri ayda 1 kere kontrol edilir. Çünkü bu zaman zarfı içerisinde dişler biraz kapanır ve diş telinin sıkması hafifler. Hafiflemesi ile birlikte dişlerde kapanma durur. Bu nedenle telin fazla kısımları özel alet ile kesilir ve daha çok sıkılır. Böylece her ay dişler istenen seviyeye gelene kadar kontrole gidilir.

Ayrık Dişler Kapandıktan Sonra Ne Yapılır?

Ayrı dişler diş telleri ile kapandıktan sonra diş hekimi dikkatli bir şekilde diş telini özel alet ile çıkarır. Ardından tutucuları da tek tek çıkarır. Hepsi çıkarılıp dişler özel aletler ile temizlendikten sonra diş hekimi tekrar özel bir madde ile diş ölçülerini alır ve laboratuvara gönderir. Bu esnada dişlerde biraz açılma olacaktır.

Tekrar diş hekimine geldiğinizde laboratuvardan sizler için şeffaf bir plak gelecektir. Bu plak dişleri daha da sıkarak istenilen diş ölçüsüne daha hızlı getirecek. Bu plak her zaman dişin üzerinde kalacak ve sadece yemek yenildiği zaman çıkartılacak. Bu plak pekiştirme plağıdır. Dişleri tutar ve açılmasını önler. Bu işlem ile dişler kapalı kalır ve uzun yıllar kullandıktan sonra diş etleri sertleşir dişlerde açılma görülmez.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşın

%d blogcu bunu beğendi: