Çocuklarda Ağız Bakımı ve Sağlığı

Ağız ve diş sağlığı, bebeklikten ölene dek her insanın mutlaka dikkat etmesi gereken detaylardan biridir. Henüz kendine yetemeyen çocuklarda da ağız bakımı çok önemlidir. Çocuklarda ağız bakımı konusunda, yaşa ve gelişime göre dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Özellikle, çocuğun ilk dişlerinin çıkmaya başlamasından, kalıcı dişlerinin çıkmaya başlamasına kadar geçen süre; çocuğun iyi alışkanlıklar kazanması için oldukça önemlidir.

Çocuklarda Ağız Bakımı ve Ebeveyn Kontrolü

Bu nedenle, çocuklarda ağız bakımı için özel olarak üretilen, diş macunu ve fırça gibi ürünler; diş fırçalamaya yatkın olmayan çocukların rahat etmesini sağlayacaktır. Ebeveyn gözetiminde fırçalanan dişler sayesinde, çocuklar hem ağız sağlığına hem de ömür boyu kullanabilecekleri bir alışkanlığa sahip olurlar. Bundan dolayı, ebeveynlerin çocuklarına ağız bakımı konusunda eşlik etmeleri ve mümkünse bunu bir oyuna dönüştürerek; onların ilgilerini çekmeleri yerinde bir davranış olacaktır.

Ne Kadar Küçükse O Kadar Kolaydır

Öte yandan, çocukların dişçiyle ilk tanışmaları da oldukça önemlidir. Dişçiyle erken yaşta tanışan çocuklarda, dişçi fobisinin de daha az görüldüğü bilinen bir gerçektir. Bu nedenle, çocuklar mümkün olduğunca erken yaşta dişçi koltuğuyla tanışmalıdır. Çocuklara dişçinin kötü bir şey olmadığı ve canının hiç acımayacağı gibi noktalar mutlaka anlatılmalıdır. Bu sayede dişçi korkusu oluşmasının da önüne geçilecektir.

Uyku Öncesine Dikkat

Çocuklarda ağız bakımı konusunda bilinmesi gereken bir diğer nokta da; çocukların yatmadan önce dişlerini fırçalamaları ve fırçalama sonrası besin maddesi alınmaması gerektiğidir. Çünkü diş fırçalamasından sonra bir şeyler yenilip içilirse ve o şekilde uyunursa; gece boyu bakterilerin üremesi için uygun ortam oluşacaktır.

Asitli Yiyecek ve İçeceklerden Kaçınmalı

Kola, gazoz gibi içeceklerin tüketimi en aza indirgenmelidir. En fazla asit oranı bu içeceklerdedir. Ne kadar çok tüketilirse diş çürüme olasılığı da o denli artacaktır. Ayrıca diş minelerini de tahrip etmektedir.

30 Dakika Kuralı Unutulmamalıdır

Diş fırçalamadan önce 30 dakika geçmesi hayati önem arz etmektedir. Tüketilen besinlerin hemen hemen tamamında değişken oranlarda asit vardır. Bu asitli besinler tükendikten hemen sonra diş fırçalanırsa diş minesine zarar verilir. Çünkü yeme – içme eyleminden sonra asitler diş minesini yumuşatmaktadır. Ve zaten yumuşamış olan diş minelerine bir de sert fırça darbeleri verilirse diş mineleri daha da zarar görmektedir. Bu nedenle yeme – içme faaliyetlerinden sonra diş fırçalamadan önce mutlaka 30 dakika beklenmelidir. Aynı şey yetişkinler için de geçerlidir.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşın

%d blogcu bunu beğendi: