Çocuklarda Gözyaşı Kanal Tıkanıklığı

Gözyaşı, gözyaşı bezinden salgılanır. Gözyaşı öncelikle göz yüzeyine yayılır ve ardından bir kısmı buharlaşma ile gözyaşı kanalı ağızlarıyla burna akar. Gözyaşı kanal tıkanıklığı, gözde sulanmaya ve çapaklanmaya neden olur ve bebeklerde sıklıkla görülür. Bunun nedeni gözyaşı kanalının son kısmının henüz tam olarak gelişmemiş olmasıdır. Çoğu zaman bir dış müdahaleye gerek kalmadan kendiliğinden düzelir. 

Gözyaşı kanal tıkanıklığı doğuştan olabileceği gibi, travma, iltihaplanma veya burun ameliyatlarına bağlı da olabilir. Aileler gözyaşı kanal tıkanıklığını genellikle gözün içinde gözyaşının birikmesiyle birlikte fark eder. Gözyaşı kanalı tıkanıklığı, gözde sık sık enfeksiyona da neden olur. Tıkanıklık olan göz tarafında burun kökünde kızarıklık ve şişlik görülebilir. Nazolakrimal kanal tıkanması olan bebeklerde kanal bölgesinde iltihap da gelişebilir. Gözyaşı kanal sisteminin uzunluğu ortalama 35-40 mm dir. 

Bebeklerde Gözyaşı Kanal Tıkanıklığı Tedavisi

Başlıca tedavi yolu, bebeğin göz kapaklarının günde iki ya da üç kez ılık su ile temizlenmesi ve etkilenen alana masaj yapılmasıdır. Ayrıca enfeksiyonun önlenmesi için antibakteriyel damlalar da kullanılmalıdır. Bazı durumlarda ise, hekimin kanalı genişletmesi gerekebilir. Bu durum tüp sokulması veya rekonstrüktif cerrahi gerekir. Gözyaşı kanalı tıkanıklıklarının açılmasında günümüzde birçok yeni teknik uygulanmaktadır. “Multidiode Lazer” ile gözyaşı kanalı ameliyatları izsiz ve bölgesel uyuşturma ile tedavi edilebilmektedir.

  • İlk bir yıl masaj uygulaması yapılır. Burun kökünden, aşağı doğru sıvazlama şeklinde masaj yapılır. Günde 4 kez, 15’er defadan bu masajı yapmak gerekir.
  • Gözde çapaklanma olması durumunda antibakteriyel göz damlaları kullanılır.
  • 1. yılın sonunda, yaşarma geçmezse “sondalama” işlemi yapılır. Genel anestezi altında gözyaşı kanalının üst ucundan sonda adlı aletle girilerek kanalın alt ucundaki tıkanıklık açılır. Ortalama 3 dakikalık bir işlemdir, başarı oranı ise %95 dolayındadır.
  • İlk sondalamadan sonra yaşarma şikayeti geçmezse, 2 ay sonra 2. bir sondalama yapılır. 2. sondalama ile de yaşarma geçmezse, 3 yaşın dolması beklenir ve “dakriyosistorinostomi (DCR)” adlı ameliyat yapılır. Ameliyat ortalama yarım saat sürmektedir ve hastalar genellikle 1 hafta içinde günlük hayatlarına dönebilmektedir.

0-16 yaş grubundaki çocukların gözlerini korumak için; ilk 1 yaşında, okula başlamadan önce ve okul süresince düzenli göz muayenesi yapılması gereklidir.

 

Düşüncelerinizi bizimle paylaşın

%d blogcu bunu beğendi: