Doğumdan Sonra Bile Hissedilen “Hayalet Bebek Tekmeleri”

Bebek tekmeleri, özellikle ilk kez anne olacaklar için büyük bir heyecan kaynağıdır. Bebeğin tekmelerinin artması veya azalması anne adaylarını kimi zaman endişeye sevk eder. Çünkü bu tekmeler bebeğinizin varlığının göstergesidir. Peki ya doğumun ardından bile devam eden tekme hislerine ne diyebiliriz?

Kadınların doğum yaptıktan 28 yıl sonra bile fetüsünkine benzer hayalet tekmeler hissedebileceğini ortaya koyan yeni bir araştırma yayımlandı. Avustralya – Monash Üniversitesi’nden bilim insanları hamilelik geçirmiş 197 Avustralyalı kadının katıldığı bir anket gerçekleştirdi. 

Araştırmacılar, kadınların yüzde 40’ının doğum sonrası hayalet fetüs tekmeleri hissettiğini ve bu hissin ortalama 6,8 yıl boyunca devam ettiğini ortaya koydu. Araştırmaya katılan bir kadın ise, bu tuhaf hissi tam 28 yıl boyunca hissettiğini bildirdi. Kadınların yüzde 40’ı bunu haftada bir kereden fazla hissettiklerini söylerken,yüzde 20’si ise her gün hissettiklerini ifade etti.

Hayalet Tekmeler ve Kadınlar Üzerindeki Etkileri

Katılımcıların bu tekme hissiyle ilgili duyguları ise, hamilelik sürecindeki şartlara bağlı olarak farklılıklar gösteriyor. Bazı kadınlar bu hayalet tekmelerin huzur duyguları uyandırdığını ifade ederken, katılımcıların bir kısmı ise bu tekmelerin üzgün hissettirdiğini söyledi. Ankete katılanların yüzde 27’si tekmelerin kendilerini olumsuz etkilediğini söylüyor. Bunu ifade eden bireyler genellikle kürtaj olmuş, ölü doğum ya da düşük yapmış veya travmatik bir doğum geçirmiş kadınlardan oluşuyor.

Hamileliğinin 24. haftasında ölü doğum yapan ve ismi paylaşılmayan bir katılımcı,” Vücudumun hala hamile olduğum düşüncesine “kanması” beni gerçekten kötü hissettiriyor. Doğum sonrasında bu tekmelerin, vücudumun normale dönmesinden kaynaklandığını düşünmüştüm, bir yandan da bebeğimin hala ölmediğine dair hüsnükuruntu olduğunu” ifadesinde bulundu. 

Araştırmacılar hayali tekmelerin biyolojik bir açıklamasını henüz yapamasalar da, sonuçların doğum sonrası hayalet tekmelerin “yaygın deneyimlenen” bir hisse işaret ettiğini yazdı. Ekip aynı zamanda bu tekmelerin anksiyete ve depresyona yatkın kadınlar için bir risk faktörü olduğunu belirtti.

Bilim haberleri yayını yapan The New Scientist’e konuşan Yale Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Philip Corlett, ”Bu durum, beynimizin vücudumuzu nasıl algıladığına kadar takip edilebilir. Gebelik sonrasında bir kadının beyni hala bu hislerin oluşmasını bekleyebilir ve vücutta bazı değişikliklere neden olur” açıklamasında bulundu. 

KAYNAKÇA:

https://www.independent.co.uk/

Düşüncelerinizi bizimle paylaşın

%d blogcu bunu beğendi: