Dünyaya Yeni Düzen Kurmaya Gelen İndigo Çocuklar

Sosyal medyanın gündeminde filozof çocuk olarak adlandırılan Atakan var. 5 ay içinde 250 kitap bitiren Atakan’ın indigo çocuk olduğuna dair iddialar ortaya atılmış durumda. Peki indigo çocuk ne anlama geliyor? İşte bu özel çocuklar hakkında bazı bilgileri sizler için derledik. 

İndigo çocuk; Yeni Çağ teorisine göre özel, sıra dışı ve bazen doğaüstü yeteneklere sahip olduğuna inanılan çocuklardır. Bu düşünce 1970’lerde Nancy Ann Tappe tarafından ortaya atılmış, Jan Tober ile Lee Carroll tarafından geliştirilmiştir. İndigo çocuk kavramı 1990’ların sonuna doğru bir dizi kitap ve filmlerle ve popülerite kazanmıştır. 

İndigo çocuklar, doğaüstü yeteneklerle kuşanmış yeni nesil yetenekli çocuklardır. İri, etkili ve anlamlı gözlere sahip olan bu çocuklar, önceki nesillerden daha empatik varlıklardır ve yaratıcılıklarıyla kendilerini ifade ederler. İndigo çocuklar hassas, meraklı, bağımsız, açık fikirli ve sanata meraklıdır. Sezgiseldirler ve genellikle statüko tarafından yanlış anlaşılırlar. İndigo çocukların 1978-1988 yılları arasında doğduğuna inanılır. 2000 yılından sonra doğan çocuklar ise, Kristal çocuk olarak adlandırılıyor. 
 

İndigo çocukların bazı özellikleri; 

 
 • Diğer insanlardan farklı hissederler; Filmler üzgün olduğunda ağlarsınız ve komik olduklarında gülersiniz. Şu anki duygularınız ne olursa olsun, onu tam olarak hissedersiniz . İndigo çocukların ise “ileri duyguları” vardır. Bu tür duygu değişimleri indigo çocuklar için saçma gelecektir. 
 • İşlerin nasıl yürüdüğünü anlamak için her zaman güçlü bir arzuları vardır; İndigo çocukların en temel özelliklerinden biri, normalden daha fazla merak duymasıdır. Bu çocuklar her şeyi anlamak ister. Neden?’ diye sormadan durduramayan çocuklardır. Diğerleri bir cevabı kabul ederken, indigolar söz konusu şeyi gerçekten anlayana kadar sormaya devam eder.
 • Hayatın amacını bulmak için mücadele ederler; İndigo çocuklar hayatı anlamlı kılmakla ilgilenir. Kariyer veya finansal başarıya takıntılı veya heyecan arayan insanların aksine, indigo çocuklar için motive edici güç, doğmadaki “amaçlarını” yerine getirme arzusuna sahip olmalarıdır.
 • Din konusunda dogmatik değildiler; İndigo çocuklar inanılmaz derecede açık görüşlüdür. Her türlü din ve maneviyatı duymayı severler, ancak indigo çocuklar kendi başına katı bir uygulamayı benimsemeleri oldukça nadir görülür.

 • Otoriteye saygı duymakta zorlanırlar; İndigo çocuklar saygısız değildir, ancak kurallara saygı göstermezler. Çünkü bu bir kuraldır! Bunun neden bir kural olduğunu anlamak isterler. Eğer cevabınız mantıklıysa, ancak o zaman saygı duyacaktır. 
 • Yaşıtlarına göre daha olgundurlar;  Diğer insanlardan daha bağımsız, zeki ve duygusal olan bu özel çocuklar, genellikle bulundukları yerde kendilerini yabancı hisseder. Bu durum özellikle erken yaşlarda sorunlara neden olabilir.
 • İyi bir hikaye anlatıcısıdırlar; İndigo çocuklar inanılmaz hayal güçleriyle tanınırlar. İster küçük bir çocuğa anlatacak hikaye icat etsin, isterse konuşurken insanları eğlendirsin, hiç kimse onlar gibi etkileyici hikaye anlatamaz.
 • Korku filmlerinden kolayca korkabilirler; Bu durum indigo çocukların son derece gelişmiş hayal gücünün bir dezavantajıdır. Korkunç bir film izlediklerinde etkisinden kurtulmaları yıllarca sürebilir.
 • Kendileri özel hissederler, ama narsist değildirler; Kendilerini özel hissetmeleri önemli bir tarihsel figür olacağını düşündüğü anlamına gelmez. Sadece bu hayatta bir görev ve amaçları vardır. Dünyayı daha iyi hale getirmek için buradalar!
 • Uyku sorunları; Yüksek enerjiye sahip olan indigo çocukların uyku ile başları derttedir. Uyumakta zorluk çekerler. Çünkü uyurken bir şeyleri kaçırmak istemezler. 
 • Yanlış tanılara maruz kalabilirler; Beyinleri bilgiyi ortalama bir insandan çok daha hızlı şekilde işler. Bu artan enerji, doğru bir şekilde dengelenmezlerse, sadece endişe ve depresyonla mücadele etmek zorunda kalmazlar, aynı zamanda Dikkat Eksikliği veya Dikkat Eksikliği Hiperaktiflik Sendromu tanısı alabilirler. 
 
https://thoughtcatalog.com/christine-stockton/2016/03/17-signs-youre-whats-known-as-an-indigo-child/
https://www.learning-mind.com/what-is-an-indigo-child/

One thought on “Dünyaya Yeni Düzen Kurmaya Gelen İndigo Çocuklar

Düşüncelerinizi bizimle paylaşın

%d blogcu bunu beğendi: