Görme Olayı Nasıl Gerçekleşir? Göz Kusurları Neden Oluşur?

Göze gelen ışınların korneada kırılmasıyla görme olayı başlar. Kırılan ışınlar, göz bebeğinden girerek göz merceğine ulaşır. Burada yeniden kırılan ışınlar, camsı sıvıya ulaşarak, ağ tabaka üzerinde cismin ters görüntüsü oluşur. 

Ağ tabakada sarı nokta adlı bölgede koni ve çubuk hücreleri uyarılarak görme sinirlerinde impuls oluşur. Impulslar, beyinde işlenerek görüntünün renkli, net ve düz algılanması sağlanır. 

http://www.biyolojisitesi.net/uniteler/sinir-sistemi/gorme-olayi.html
http://www.biyolojisitesi.net/uniteler/sinir-sistemi/gorme-olayi.html

Bu işlemlerde gerçekleşebilecek herhangi bir sorun, görme kusurlarının ortaya çıkmasına zemin hazırlar. Görme kusurları, kalıtsal olabileceği gibi sonradan da oluşabilir. Bu yazımızda, gözde yapısal bozukluğa bağlı olarak gerçekleşen görme kusurlarını inceleyeceğiz.

1) Miyop; Göz merceğinin daha şişkin veya göz küresi çapının önden arkaya doğru uzadığı durumlarda, görüntü ağ tabakanın önüne düşer ve cisim net görülemez. Hasta, yakını rahat görebilir ama uzağı net göremez. Kalın kenarlı mercek kullanılarak düzeltilebilir.

2) Hipermetrop; Gözün önden arkaya daha kısa veya merceğin daha ince olduğu durumlarda, görüntü ağ tabakanın arkasına düşer. Hasta uzağı iyi görebilirken, yakını net göremez. İnce kenarlı mercek kullanılarak düzeltilebilir.

3) Astigmat; Göz merceğinin yüzeyinde kavislenme sonucu, görüntünün bulanık olmasıdır. Silindirik mercekle görüntünün netleşmesi sağlanabilir.

4) Presbit; Yaşlandıkça göz merceğinin esnekliğini kaybederek, uyum yapma yeteneğinin azalmasıyla yakın rahat görülemez. Göz, yakın ve uzak cisimlere bakarken uyum yapamaz. İnce kenarlı mercekle düzeltilebilir. 

5) Şaşılık; Göz küresini hareket ettiren kaslardan birinin kısa veya uzun olması sonucu gözler farklı yönlere bakar. Şaşılık, sadece ameliyatla düzeltilebilir.

6) Katarak; Yaşa bağlı olarak göz merceğinin saydamlığını kaybetmesiyle oluşur. 

7) Göz Tansiyonu; Gözde ön ve arka odanın içindeki sıvının salgılanması ve boşaltım sırasında denge bozulursa, göz tansiyonu ortaya çıkar. 

8) Renk Körlüğü; Diğer bir adıyla daltonizm, X kromozomu üzerinden çekinik olarak taşınır. Renkli görmede görev yapan kırmızı, mavi ve yeşil koni hücrelerinden bazılarının olmayışı ile renk körlüğü ortaya çıkar. Genellikle kırmızı ve yeşil renkler ayırt edilemez. Günümüzde bir tedavisi yoktur ve renk körü hastalara ehliyet verilmemektedir. 

Göz Sağlığının Korunması 

  • Gözler temiz tutulmalı ve başkalarına ait havlu, mendil gibi eşyalar kullanılmamalıdır.
  • A vitamini içeriği yönünden zengin besinler (havuç, yumurta, balık, yeşil sebzeler gibi) tüketilmelidir.
  • Okuma-yazma sırasında az veya fazla ışıktan gözleri korumak gerekir.
  • En az 3-4 metre uzaklıktan televizyon izlenmelidir.
  • Uzun süre boyunca televizyona, bilgisayara veya cep telefonuna bakılmaması gerekir. Mecbur durumlarda kısa aralıklarla uzağa bakarak gözler dinlendirilmelidir.
  • Herhangi bir rahatsızlık durumunda doktora başvurulmalıdır. 

Düşüncelerinizi bizimle paylaşın

%d blogcu bunu beğendi: