Göz Tembelliği (Ambliyopi) Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Gözde yapısal bir bozukluk olmamasına rağmen görme keskinliğinin düşmesine yol açan göz tembelliği (ambliyopi), toplumda yüzde 1,6 ila 3,6 oranında görülür. Doğumdan itibaren öğrenilen bir duyu olan görme zamanla gelişir. Eğer bu dönemde görmemizi engelleyen bir durum oluşursa görme bulanık olarak öğrenilir ve o göz tembel kalır.

Bebeklik çağında başlayan göz tembelliğinde kritik dönem ilk 6 ay ila 7-8 yaşları arasıdır. Tedavisi mümkün olmasına rağmen aileler tarafından fark edilmediği için görme kayıplarına yol açabilir. Yapılan araştırmalara göre tek gözünde göz tembelliği olan çocukların travmaya bağlı olarak diğer gözü de kaybetme olasılığının arttığı tespit edilmiştir.

Göz tembelliği, çocuğun sadece görme keskinliğinde değil, derinlik algısında yani üç boyutlu görmede de problemlere neden olabilir. Bireyin gelecekteki okul, iş ve ikili ilişkilerinde problemlerle karşılaşmaması için tedavi ertelenmemelidir. Göz tembelliğine sebep olan durumların bir an önce ortadan kaldırılması ve görme sinirinin uyarılmaya başlanması gerekir.

Nedenleri

Göz tembelliğinin iki ana nedeni vardır. Birincisi, göz-beyin bağlantısıyla ilgili gelişimsel bir sorundur. İkincisi ise, strabismus (şaşılık) yan, gözleri çevreleyen ve gözlerin odaklanmasına yardımcı olan altı kasın birlikte düzgün çalışmamasından doğan bir problemdir. Ayrıca göz kapaklarda düşüklük, doğumsal katarakt ve iki gözden birinin yüksek numaralı göz numarasına sahip olması göz tembelliğine neden olabilir.  

Belirtileri Nelerdir?

  • Sık sık göz kırpma,
  • Bir gözü kapatma isteği,
  • Gözleri ovalamak ya da kısarak bakmak,
  • Göz ve el koordinasyonu gerektiren işlerde zorlanmak zorlanmak,
  • Okurken veya yazarken yakından bakma, satır kaydırma veya sürekli parmakla takip etme
  • Yakına bakmada güçlük,
  • Baş ağrısı,
  • Dikkat dağınıklığı

Göz Tembelliği Nasıl Tedavi Edilir?

Erken tanı ve tedavi ile göz tembelliği ile baş etmek mümkündür. Göz tembelliğinin cerrahi bir tedavisi yoktur. Buna neden olan şaşılık veya göz kapak düşüklüğü ise, öncelikle bu durumlar cerrahi ile tedavi edilir. Hastanın gözlük ihtiyacı, göz tembelliğine neden ise, gözlük tedavisine başlar. Ayrıca bir başka yöntem de sağlıklı göze kapama tedavisidir. Sağlıklı olan gözün, göz kapama pedleri ile kapanmasıyla, tembel olan gözün kullanılması ve kurtarılması amaçlanır. Ayrıca santral sinir sistemine etkili bazı ilaçların kullanılmasıyla görme keskinliğinde artış sağlanabilmektedir.

Tedavi ile göz tembelliği düzelse de nüksetme olasılığı nedeniyle çocuklar 12 yaşa kadar yakın takipte olmalıdır. Göz tembelliği tedavisindeki araştırmalar devam etse de, günümüzdeki en etkin tedavi yöntemi göz kapamadır. 

Düşüncelerinizi bizimle paylaşın

%d blogcu bunu beğendi: