Keratokonus Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Keratokonus, gözün en önünde bulunan parlak ve saydam olan tabakanın zamanla incelerek öne doğru konik bir şeklinde görünmesidir. Sonuç olarak bulanık ve bozuk bir görüş ortaya çıkar. İlerleyici ve görme kalitesini etkileyen bir hastalıktır ve genellikle ergenlik çağında başlar. Hastalık 20–40 yaş arasında ilerleme gösterir ve 40’lı yaşlardan sonra durağan döneme girer. Kadınlarda daha sık görülür.

https://venividigoz.com/keratokonus/

Keratokonus, genellikle genetik özelliklerle geçiş göstermekte ve yaklaşık her 2 bin kişiden birinde görülmektedir. Hastalığın nedeni, korneadaki enzimlerin dengesizliğidir. serbest radikaller olarak adlandırılan maddeler korneada oksidatif hasara yol açar ve kornea zayıflarak öne doğru bel verir. Bazı vakalarda ise hastalığın, kalıtımsal olarak anne ya da babadan geçtiği görülür. Hasta 10 bireyden yaklaşık birinin ebeveynlerinden biri bu hastalığa sahiptir. 

Keratokonus Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Genellikle her iki gözü de etkileyen keratokonus, iki göz arasında çok farklı sorunlara neden olabilir. Belirtiler her gözde farklı seyredebilir ve zaman içinde değişiklik gösterebilir. 

  • Gözde sürekli alerji veya kaşıntı olması 
  • Gözlerde kamaşma ve ışığa hassasiyet
  • Gözde kızarıklık veya şişme
  • Devamlı ilerleyen miyop ve astigmat
  • Kontakt lenslerin göze uymaması ya da rahatsızlık vermesi
  • Gözlüğe rağmen net görememe

Bazı vakalarda kötüye gidiş daha hızlı bir şekilde gerçekleşir. Kornea aniden şişerek korneada skarlaşma adı verilen kalıcı sertleşme oluşabilir. Skar adlı yara dokusu ortaya çıktığında, kornea yumuşaklığını ve berraklığını kaybeder, görüş daha bozuk ve bulanık bir hale gelir.

Keratokonus Tanısı Nasıl Konulur?

Rutin göz muayenesi ile teşhis edilebilir. Göz doktoru korneayı inceler ve eğriliğini ölçer. Böylece korneada şekil değişikliği olup olmadığı tespit edilir. Özel bir bilgisayar kullanılarak kornea yüzeyi haritalanabilir. Bu haritalarda kornea yüzeyinin durumu net şekilde görülebilir.

Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Tedavi, belirtilere ve hastalığın aşamasına bağlıdır. Belirtilerin hafif olduğu erken aşamalarda görmeniz gözlüklerle düzeltilebilir. Ayrıca yardımcı olması için özel kontak lensler kullanılabilir. Hastalık ilerledikçe kornea incelerek şekli iyice bozulur; bu aşamada gözlükler ve yumuşak kontakt lensler yeterli olmaz. İlerleme olup olmadığını anlamak için 3- 4 ay ara ile muayeneler tekrarlanır. İlerlemeyi durdurmak için CCL (Corneal Cross-Linking) ve halka tedavisi uygulanır. 

Cerrahi olarak kornea içine küçük kavisli bir cihaz yerleştirilerek korneadaki eğrilik düzeltilmeye çalışılır. Korneayı güçlendirmek için özel bir UV ışını ve göz damlası kullanılır. Başka bir tedavi yöntemi ise, kornea nakli ameliyatıdır. Ancak bağışçıların azlığı, pahalı olması ve dokuyu reddetme olasılığı nedeniyle son tedavi yöntemi olarak uygulanmaktadır. 

 

 

Düşüncelerinizi bizimle paylaşın

%d blogcu bunu beğendi: