Maradona’ya Tapılan Din: Maradona Kilisesi

30 Ekim 1998 yılında Arjantin’de kurulan Maradona Kilisesi, Maradona’nın İngiltere’ye ‘Tanrının eli’nin yardımıyla gol attığı 22 Haziran 1986’yı yıl dönümleri olarak kutsal gün ilan etmiş durumdalar. Maradona Kilisesi’nin sembolü ise D10S. Bu sembol, İspanyolcada tanrı anlamına gelen “dios” kelimesine ve Maradona’nın forma numarasına göndermede bulunuyor. 

Topluluk kendilerine ‘Diegorian’ ismini vermiştir. Maradona Kilisesi cemaati, miladi takvim kullanmaz. Onlara göre tarihin başlangıcı, 30 Ekim 1960, yani Maradona’nın doğum tarihidir. Her 29 Ekim akşamı, Maradona Kilisesi’nce, Noel Bayramı olarak kutlanmaktadır. Kutsal Kitapları ise, Maradona’nın hayatını anlatan bir kitaptır. “I Am Diego (Ben, Diego)” adlı biyografi kitabı, kilisenin İncili olarak kabul ediliyor.

Kiliseye göre: “Futbol bir dindir ve her dinin bir tanrısı olduğu gibi, futbolun da bir tanrısı vardır. Futbol tanrısı Arjantinlidir ve ismi Diego Armando Maradona’dır.”

 “La Iglesia Maradoniana (Maradona Kilisesi)” adlı kitabın yazarı Jose Caldeira, inananlar olarak Maradona’nın her zaman yanında olacaklarını, çünkü onun, en karanlık dönemlerinde bile kendilerine ilham vermekten asla vazgeçmeyeceğini sözlerine ekliyor. Arjantin’de Maradona algısını değiştirmek hiç kolay bir iş değil. Çünkü bu inancı eleştiren çok olsa da, Maradona’yı sevmeyen yok gibi. Bu bakımdan, Katolik dünyasının en muhafazakâr ülkelerinden birinde alternatif bir inancın ve kilisenin olması, kimseyi rahatsız etmiyor. 

Ünlü futbolcunun adına para bile bastıran kilisenin kurucusu Marcela Amez ‘gerçek bir kilise olmadıklarını’ her fırsatta dile getirse de, kabul ettikleri 10 Emir bulunmaktadır. Bu inanışın bir çeşit birleştirme felsefesinden meydana geldiği söylenebilir. Kabul ettikleri 10 Emir;

  • Futbol, asla kirletilemez.
  • Futbol aşkı, her şeyin üzerindedir.
  • Diego’ya ve futbolun güzelliğine olan koşulsuz sevgini herkese duyur.
  • Arjantin Millî Takımı’nın formasını, ne pahasına olursa koru.
  • Diego’nun mucizeleriyle ilgili haberleri, kâinata yay.
  • Onun kutsal formasının bulunduğu kiliseye saygı duy.
  • Asla, Diego’nun tek bir takımın parçası olduğunu söyleme.
  • Maradona Kilisesi’nin prensiplerini, başkalarına da tavsiye et.
  • Diego’yu, ikinci adın olarak kullan.
  • Asıl adını, Oğul Diego olarak bil. 

Irak, Somali, Peru, İzlanda gibi birçok ülkeden, Diego Maradona’nın kutsallığına vurgu yapan ifadelerle dolu mektuplar alan ‘Maradona Kilise’sinin günümüzde dünya çapında yaklaşık 120 bin üyesi bulunuyor. 

Düşüncelerinizi bizimle paylaşın

%d blogcu bunu beğendi: