Kentucky’de İnşa Edilen Nuh’un Gemisi

Ark Encounter, 2016 yılında Kentucky, Grant County’de açılan bir tema parkıdır. Parkın en önemli parçası ise, Tevrat’ın ilk bölümü olan Yaratılış’ta anlatılan Nuh’un Gemisi. Troyer Group firması tarafından tasarlanan ve Tevrat’taki tanıma göre boyutlandırılan gemi, 155 metre uzunluğunda, 26 metre genişliğinde ve 16 metre yüksekliğindedir. Marangozlar tarafından işlenen ahşap yapı, dünyanın en büyük kereste binası olma özelliği taşıyor. Ark Encounter, 70 km uzaklıktaki Petersburg, Kentucky’deki Yaratılış Müzesi’ni de işleten Answers in Genesis (AiG) tarafından işletilmektedir. 

Nuh’un Gemisi Laik Kesimle Dindarlar Arasında Tartışma Konusu Oldu

100 milyon dolara mal olan gemi, ilk başlarda laik kesimle dindarlar arasında tartışma konusu oldu. Bazı laik çevreler toplanan vergilerin heba edildiğini iddia etti. Projeyi 2010 yılında ilk olarak duyuran ve altı yıl sonra gerçekleştiren Answers in Genesis kuruluşunun başkanı Ken Ham ise, “Sanırım bu proje ‘İnancın’ insanlığa yayılması için şimdiye kadar yapılan çabaların en büyüklerinden biri olacak” dedi. Ham, bu çalışmayla hikâyenin kahramanının zekâsını insanlara göstermek istediklerini belirterek, “O, ilkel ya da kaba bir insan değil, aksine çok zeki bir insandı. Cevabını en çok merak ettiğimiz sorulardan biri ise, Nuh’un onca hayvanı gemiye nasıl çıkardığı” ifadelerinde bulundu.

Gemide, her biri yaklaşık 5.5 m yüksekliğinde, üç güverte halinde düzenlenmiş 132 bölme vardır. Gemi, bir dizi beton kule tarafından yerden 4.6 m yukarıda tutulmaktadır. Gövdenin sancak tarafı, merdiven boşlukları, asansörler ve tuvaletleri de içeren üç adet 24 metrelik duvar kulesiyle birleşmektedir. Geminin yapımında toplamda 1.000’den fazla usta görev almıştır. Parkın içinde yer alan, iki katlı açık büfe tarzı bir restoran olan Emzara’s Kitchen, 1.500 misafir kapasitesine sahip ve dünyanın en büyük restoranlarından biri olma özelliği taşıyor.

Yedi katlı gemide tufan boyunca orada yaşayan hayvanların ve insanların  yaşam koşulları resmedilmektedir. Geminin içerisinde Nuh’un ailesinin ve hayvanların nasıl yaşadıklarını betimleyen odalar mevcut. Dünyanın 6.000 yıl önce yaratıldığı, tufan sırasında Nuh’un 600 yaşında olduğu, geminin inşasının 70 yıl sürdüğü ve 6.744 hayvanın gemide barındığını ziyaretçilere ispatlamaya çalışan tema parkında evrim kesin bir dille reddediliyor.

Günde 10,000 ziyaretçi kabul edebilecek kapasitede tasarlanan park, açılışından sonra yoğun ilgi üzerine 40 gün boyunca gece ve gündüz açık olmak üzere ziyaretçi kabul etmiştir. 

Düşüncelerinizi bizimle paylaşın

%d blogcu bunu beğendi: