Pasifik Deniz Meleği – Squatina californica

Bilimsel adı Squatina californica olan Pasifik Deniz Meleği, Squatinidae ailesi üyesidir. Fener balığı veya kum şeytanı olarak da isimlendirilen canlı, oldukça sınırlı bir coğrafik yelpazede bulunur. Büyük Okyanus’un doğu kesimlerinde, Alaska’dan Meksika Körfezi’ne uzanan kıyı şeridinde, 60° Kuzey ve 22° Kuzey enlemleri arasında, genellikle 200 m derinde görülür.

Pasifik Deniz Meleği geniş, kanat benzeri göğüs yüzgeçlere (kafadan derin çentikler ile ayrılmış) ve biraz daha küçük, kanat benzeri pelvik yüzgeçlere sahiptir. Uzunluğu ortalama 1,52 m, ağırlığı 27 kg olmakla beraber, erkekler max. 118 cm’e kadar büyüyebilirken, dişiler ise max. 152 cm’e kadar büyürler. Ovovivipar ürerler. Tek seferde 6-10 yavru doğururlar. Yaklaşık 10 aylık bir gebelik süresi görülür. Doğumlar kuzey kesimde Mart ve Haziran ayları arasında gerçekleşir.

Doğan yavrular ortalama 23 cm uzunluğundadır. Erkekler 8 yaşından itibaren cinsel olgunluğa ulaşırken, dişiler 13 yaş civarında cinsel olgunluğa ulaşmaktadır. Ortalama ömürleri ise 35 yıldır. Pasifik Deniz Melekleri genellikle yalnız bulunur, ancak zaman zaman gruplar halinde bulunduğu da tespit edilmiştir. Yetişkin olanları yarı göçebe olarak kabul edilir. Yani bir yerde birkaç gün bulunduktan sonra başka bir yere taşındığı gözlemlenmiştir. 

Öncelikle kemikli balıklar ve kafadanbacaklılar (kalamar ve ahtapot) ile beslenen ancak kabuklu hayvanlar ve diğer yumuşakça türlerini de tükettikleri bilinen etoburlardır. Kendileri ise, beyaz köpekbalıkları da dahil olmak üzere bazı büyük köpek balıkları tarafından avlanır. 

1970’lerin sonuna kadar Pasifik Deniz Melekleri pazarlanmıyordu. Ancak 1978’de, Kaliforniya sahillerindeki balıkçılık faaliyetleri genişledi ve insan tüketimi için önemli bir köpek balığı yemeği haline geldi. 1980’lerin başında ve ortasında, eti hem dondurulmuş halde, hem de taze olarak pazarlanmıştır. 

Zamanlarının çoğunu haliçlerin, koyların veya ikamet ettikleri okyanusun dibinde kuma veya çamura gömülü olarak harcarlar. Ancak kendilerini tehlikede hissettikleri takdirde, son derece keskin dişleri ve agresif ısırıkları ile şiddetli ve ağrılı yırtılmalara neden olabilirler. Sonuç olarak, bu köpekbalıkları ile yakın karşılaşmalar genellikle insan sağlığını ve güvenliğini olumsuz yönde etkileyebilir.

Sınıflandırılması

Alem: Animalia (Hayvanlar)
Şube: Chordaya (Kordalılar)
Sınıf: Chondrichthyes
Takım: Squatiniformes
Familya: Squatinidae
Cins: Squatina
Tür: S. californica

 

KAYNAKÇA:

https://animaldiversity.org/accounts/Squatina_californica/

Düşüncelerinizi bizimle paylaşın

%d blogcu bunu beğendi: