Rastafaryanizm Nedir? Neye İnanılır?

Rastafaryanizm, bir asırdan daha eski olan dini bir harekettir. Başlangıcı 1920 – 1930’lara dayanan inanç, politik bir hareketle ortaya çıktı. Özellikle Jamaika‘da popüler rastafaryanizm, nüfusun % 5 – 10’unu oluşturmaktadır. Mısır orjinli Ra dinlerinin, Hristiyanlık ve Yahudilikle karışarak ortaya çıkmış bir dindir.

Bu inancın önünü açan ilk kişi Marcus Garvey (1887-1940) idi. New York’ta yaşayan Garvey, siyahi adamın beyazlara ait olan bir dünyada asla adil muamele görmeyeceğine inanıyordu. Böylece, binlerce takipçi toplayarak “Afrika’ya dönüş” hareketi düzenledi. 

1930 yılında, Ras Tafari Makonnen (1893-1975) adında bir adam Etiyopya İmparatoru olarak taç giydi. Kendisi için seçtiği bir isim olan Haile Selassie I (“Üçlünün Gücü” anlamına gelmektedir.) olarak tanındı. Selassie, Kral Süleyman ile Saba Kraliçesi arasındaki birliktelikten doğan bir hanedandan olduğu iddia edildi. Taç giyme töreninde “Kralların Kralı, Yahuda Kabilesinin İmparatorluk Majesteleri, Tanrı’nın Gücü” gibi ünvanlarla yüceltildi. 

Hareketin ana odağı Jamaika’daydı, ancak birçok Rastafaryan 1960’larda / 70’lerde Amerika’ya göç etti. Haile Selassie’nin, Tanrı’nın dünyadaki yansıması olarak görüldüğü bu din, günümüzde 1 milyondan fazla inanana sahip. Rastafarianizm, dünya çapında en çok Bob Marley döneminde ve bu sanatçının aracılığı ile göze çarpmıştır. Marley sayesinde rastafaryanizm dünya çapında tanınmaya başlamıştır.

İnançlarından Bazı Örnekler

  • Haile Selassie 1975’te öldüğü halde, bazı Rastafaryanlar hala hayatta olduğuna inanıyor; inananlar onu “Kralların Kralı” olarak onurlandırıyor ve “İlahi” olarak kabul ediyorlar. 
  • Bu dinin tanrısı, birçok adanmışın “üç enkarnasyon” olduğuna inanan “Jah” (kısaltılmış bir “Yehova” biçimi) olarak adlandırılır. Üç enkarnasyon içinde Melchizedek, İsa Mesih ve Haile Selassie bulunmaktadır. Bu kişilerin her birinin bir anlamda kurtarıcı olduğu iddia ediliyor. 
  • Rastafarianizm inancında, kutsal olarak vaat edilmiş topraklara, “zion” adı verilmiştir. Zion, bir nevi cenneti temsil etmektedir.
  • Hareketin önemli bir doktrini, siyahi ırkların eski İbraniler’in kökenlerini oluşturduğu fikridir. İnanışa göre beyaz ırk kötü bir medeniyetten doğdu ve insanlığın “doğal olmayan” bir parçasıdır. Rastafaryanların nihai umudu, tüm siyahi insanların bir süreliğine Afrika’ya dönebilmeleridir. Sonunda dünyaya yayılmayı ve insanlığın baskın ırkı olmayı umuyorlar. Birçoğu dünyadaki beyaz nüfusun tam bir çöküş yaşayacağına inanıyor ve umut ediyor. Bazıları oldukça radikaldir. Bazı Rastalar, beyaz adamın tanrısının ”şeytan” olduğuna inanıyor.
  • Rastafaryanların dini metinleri “Siyahi Adamın İncili” adı verilen “Kutsal Piby” dir. Bu kitap, 1913-1917 yılları arasında Robert A. Rogers tarafından derlendi.
  • Ana renkleri siyah, kırmızı, sarı ve yeşildir. Kırmızı, yeşil ve sarı renkleri Etiyopya bayrağını, siyah Afrika halkını temsil eder. Her bir rengin kendi anlamı vardır ve bunlar Rastafaryanlar için çok önemlidir. Sarı, altın ve mücevherler içindir. Yeşil, dünyayı temsil eder. Kırmızı ise siyahi halkın dökülen kanıdır.
  • Saçlar genellikle taranmaz ve kesilmez. Bu şekilde uzayan saçlar bir süre sonra Dreadlock adlı saç yaparlar. Bu şekilde Jah’ın bir gün onları saçlarından tutup Zion’a götüreceklerine inanırlar.
  • Vücudun toprağa tek parça halinde girmesi gerektiğine inanırlar. Bundan dolayı Bob Marley ayağındaki kanserin tüm vücuda yayılma ihtimalinin bulunmasına rağmen kesilmesini kabul etmedi.
  • Tevrat’ta yenmesi yasak olan etlerin yenmemesi gerektiğine inanırlar. Bundan dolayı kabuklu deniz hayvanı veya domuz eti yemezler. 

 

 

 

 

Düşüncelerinizi bizimle paylaşın

%d blogcu bunu beğendi: