Riviera Zeytinyağı ile Sızma Zeytinyağı Arasındaki Farklar Nelerdir?

Zeytinyağı, çok eski tarihlerden beri kullanılan ve şifa kaynağı bir yağ çeşididir. En önemli özelliği, işlem görmeksizin zeytinlerden direk elde edilip tüketilebiliyor olmasıdır. Zeytinyağının diğer yağ çeşitlerinden daha sağlıklı ve faydalı olduğu düşünülüyor. Bilim insanları da bu düşünceyi doğrulamaktadır.

Önemli yağ asitleri ile doymamış yağ açısından zengin kabul edilen zeytinyağı metabolizma ve vücut sağlığı üzerinde önemli etkilere sahiptir. Zeytin meyvesinin içinde bulunan tüm mineralleri ve vitaminleri içinde barındıran zeytinyağı, üretim şartları göz önüne alındığında oldukça büyük bir çeşitlilik göstermektedir. 

Natural Sızma Zeytinyağı 

İçindeki antioksidan ve mineral miktarı oldukça yüksektir. Zeytinden fiziksel işlemler uygulanarak elde edilen, hiçbir kimyasal işleme tabi tutulmayan, yeşilden sarıya değişebilen renkte kendine özgü tat ve dokusu bulunan ve doğal (naturel) halinde tüketilebilen zeytinyağıdır. Bundan dolayı zeytinyağının en kaliteli hali diyebiliriz. 

Riviera Zeytinyağı 

Dalından kopup düşen zeytinler asitlenmeye başlar. Bundan dolayı bu zeytinlerden elde edilen yağlar asit bakımından yüksek asitli olur. Tadı ve kokusu bakımından da tüketilemeyecek durumda olan yağlar kimyasal ve ısıl işlemlerden geçirilerek tatsız ve kokusuz bir hale getirilir. Bu işlemler nedeniyle besin değerlerini kaybeder. Ardından içine % 10-20 oranında sızma zeytinyağı eklenerek tat ve koku bakımından yenebilecek duruma getirilir. Riviera zeytinyağı, antioksidan ve mineral yönünden fakirdir ve zeytinyağı kalitesinden uzaktırlar.

Riviera Zeytinyağı ile Sızma Zeytinyağı Arasındaki Farklar Nelerdir?

İkisi de ülkemizde en çok üretilen ve tüketilen zeytinyağı çeşitleri arasındadır. Aroma ve tat bakımından farklılıklar gösterir. Bundan dolayı sızma zeytinyağları genellikle salata ve çiğ yemekler üzerinde kullanılmaktadır. Riviera zeytinyağları ise daha hafif aromalara sahip olması nedeniyle yemeklerde tercih edilir. Yağ asit oranı da farklılık göstermektedir. Sızma zeytinyağının asitlik derecesi ise % 0,8 gram iken, riviera zeytinyağında serbest yağ asit oranı, %3,3 gramın üstündedir. 

Sızma zeytinyağı, zeytin meyvesinin ezme ve parçalama gibi birtakım fiziksel işlemlerden geçirilmesi ile imal edilir. Riviera zeytinyağı ise rafine zeytinyağının yüksek ısı ve çeşitli kimyasal yöntemler ile temizlenerek tüketime uygun hale getirililir ve rafine zeytinyağı içerisine natürel zeytinyağı eklenmesi ile üretilir. Diğer bir fark ise, sızma zeytinyağı ürünleri, dallarından silkim yöntemi ile toplanan zeytin meyvelerinden üretilirken, riviera zeytinyağı ürünleri zeytin ağaçlarından düşerek zamanla asitlenen zeytinlerin toplanarak işlenmesi ile üretilir. 

 

 

Düşüncelerinizi bizimle paylaşın

%d blogcu bunu beğendi: