Stresle Başa Çıkmanın Yolları

Hayatımızın bazı zamanlarında hazırlıksız yakalandığımız ya da bizi zorlayan olaylarla karşılaşabiliriz. Ne yapacağımızı bilemeyiz ve bu bilinmezlik bizi strese sokar. Stresten dolayı kolay bir çözüm yolu olsa bile o yolu bulamayız. Hata yapmamak için uğraşırız ama zihnimiz kendini soruna o kadar kaptırmış olur ki hatalar zinciri oluştururuz. Böyle bir durumda ne yapabiliriz? Daha doğrusu ne yapmalıyız?

Öncelikle soruna odaklanmayı bir kenara bırakmalıyız ve sanki film izliyormuşuz gibi olanları gözlemlemeliyiz. Unutmayın ne yaşadığınız fark etmez. Kimsenin yaşamadığı bir olayı ilk siz yaşamadınız. Ne yapacağınızla ilgili bir bilginiz yoksa araştırma yapıp bilgi toplamaya çalışın. İnsanın çevresinde çok arkadaşı olabilir ama sadece 1-2 dostu vardır. Sorununuzu güvendiğiniz bir dostunuzla paylaşın ve yardım istemekten korkmayın.

Unutkanlık sorununuz mu var? Sizin için önemli durumları not alın. Unutmayın söz uçar ama yazı kalır. Stresten uzak ve mutlu hayatın diğer bir sırrı ise mizahtır. Hayata pozitif ve esprili yaklaşmaya çalışın. Aynı şekilde insanlara karşı da. Karşınızdaki kişide kendinizi göreceksiniz. Güler yüzlü yaklaştığınızda karşınızdaki kişi de tıpkı ayna gibi size gülümseyecektir.

İnsanı strese sokan bir durum da mükemmelliyetçi olmaktır. Bırakın yaptığınız her iş mükemmel olmasın; hatası, eksiği olsun. Her şeyi kusursuz yapamazsınız, kimse yapamaz. Sadece elinizden gelenin en iyisini yapmak için çabalayın. Ortaya çıkan sonuç sizin en iyi yaptınız iş olacaktır.

Mutlu hayatın bir sırrı da gerektiğinde ”hayır” diyebilmektir. Karşımızdakini kırmamak için, kendimizden ödün vermek iç huzurumuzu bozar, bizi sıkıntıya sokar. İstemediğiniz, hoşlanmadığınızı belli edin.

İnsanın kendini en rahat hissettiği yer kendi evidir. Aile ilişkilerinizde dürüst ve samimi olun. Sorunları içinize atmayın. Eşinizle sıkıntı mı yaşıyorsunuz? Bunu onunla paylaşın. İçinize atmanız sizin huzurunuzu bozacağı gibi ilerideki zamanlarda patlamanıza yol açabilir.

Son olarak spor yapın. Egzersiz, hem beden hem de ruhun gıdasıdır. Egzersizle günlük stresle baş edebilirsiniz.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşın

%d blogcu bunu beğendi: