Taklitçi Ahtopot (Thaumoctopus Mimicus) Özellikleri

Bilimsel adı Thaumoctopus mimicus olan taklitçi ahtopot (mimik ahtopot) ilk olarak 1998’de Endonezya’da keşfedildi. Güney Doğu Asya bölgesinde bulunur. Sulawesi sahili boyunca yer almaktadır. Ancak başka habitat bölgelerinde de olabileceğine inanılmaktadır.

Nispeten küçüktürler. Kahverengi ve beyaz çizgilerden oluşur. Diğer birçok sefalopod gibi, taklitçi ahtapot da renk değiştiren hücrelere (kromatoforlara) sahiptir. Bu hücreleri genişleterek veya daraltarak hızla renk değiştirebilir ve ortama uyum sağlayabilir. Gün ışığında, açık ve savunmasız yerlerde yiyecek arar. Geceleri bir yuvada gizlenir. Zamanlarının büyük bölümünü avlanmak için harcarlar.

Genellikle solucan, yengeç ve küçük balık türleriyle beslenirler. Ayrıca kendi türüyle de beslenebileceği görülmüştür. (Kannibalizm) Bunun ana nedeni beslenme değil, bölgede kontrolü ele geçirmektir. Mimik ahtapotlar yaklaşık 60 cm uzunluğa ulaşır. Gözlerinin üstünde, küçük boynuzları andıran küçük çıkıntılar bulunur. 

Deniz biyologları 1998’de bu ahtapot türlerini ilk keşfettiklerinde “şekil değiştiren” yeteneklerinden etkilendi. Mimik ahtapotun yaptığını yapabilecek başka hiçbir ahtapot türü yok. Evet kamufle konusunda ustalaşan birçok ahtapot türü var, ama hiçbiri mimik ahtapotun yaptıklarına yaklaşmıyor.

Mimik ahtapot, hayvanların genel şeklini ve rengini almakla kalmaz, aynı zamanda hareketlerini ve davranışlarını da taklit edebilir. Aslan balığı, deniz yılanı, vatoz, deniz anası, deniz şakayığı gibi hayvanları taklit edebilmektedir.

Örneğin; deniz yılanını taklit etmek için bir deliğe girerek sadece iki kolunu dışarı çıkarır (siyah bantlar gösterir) ve onları zıt yönlerde hareket ettirerek yılan hareketini taklit eder. Dalgalı, kahverengi ve beyaz bantlı kollar, son derece zehirli bir deniz yılanı gibi görünmektedir. Bu durum avcıların uzaklaşmasını sağlar.

Kollarını açarak ve kendisini su kolonu boyunca iterek, kahverengi ve beyaz çizgili aslan balıklarına benzer. Aslan balığı, keskin ve yüksek zehirli dikenler taşıdığı için, diğer hayvanların kendisine yaklaşmasını önler.

Bu da videosu

Mimik ahtapotun bu doğal yeteneği nasıl geliştirdiği konusunda tartışmalar mevcut. Görünüşe göre diğer canlıları taklit etme biçimi doğal seleksiyon ve evrimin bir sonucu. 

Çiftleşme sırasında erkekler dişilere tutunur ve hektokotil denilen çiftleşme kolunu, dişinin ana gövdesine veya mantosuna, spermatophore adı verilen sperm kesesini yerleştirmek için kullanır. Erkek. çiftleşmeden birkaç ay sonra ölür ve dişiler de yumurtladıktan kısa bir süre sonra ölür. 

Sonuç olarak şunu söyleyebiliriz ki; mimik ahtapot açıkça gezegenimizi paylaşan en muhteşem yaratıklardan biridir. Bu türleri ne kadar çok araştırır ve gözlemlersek, genel olarak ahtapot ve tüm sefalopodların doğası hakkında daha fazla bilgi kazanırız. 

Sınıflandırılması

Alem: Animalia

Şube: Mollusca

Sınıf: Cephalopoda

Takım: Octopoda

Aile: Octopodidae

Cins: Thaumoctopus

Tür: T. mimicus

 

KAYNAKÇA:

https://www.nationalgeographic.com 

https://www.nature.com

https://octolab.tv 

Düşüncelerinizi bizimle paylaşın

%d blogcu bunu beğendi: