Yaz Tatili Nasıl Değerlendirilmelidir?

Okulların kapanması, günlerin uzun ve havanın elverişli olması çocuklarımızın yaz tatili sürecinde çeşitli aktiviteler yapması için son derece idealdir. 

Bütün çocukların ve gençlerin eğilimli olduğu spor ve sanat dalları vardır.  Bu aktiviteler sayesinde yaklaşık üç aylık yaz tatili dönemi verimli bir şekilde değerlendirilebilir. Ayrıca bu süre zarfında kazanılan öğretileri hayat boyu kullanabilirler. Diyelim ki çocuğunuzun müziğe eğilimi var ve bu konuda yetenekli. Burada size düşen görev, ilgili kurslara çocuklarınızı yönlendirerek, çocuğun sevdiği dallarda kendisini geliştirmesine yardımcı olmaktır. Ayrıca yetenekli olduğu bir spor dalında fiziksel ve zihinsel açıdan olumlu gelişmelerin kaydedilmesi bakımından son derece önemlidir.

Yaz Tatili Nasıl Değerlendirilmelidir?

Bazı çocuklar sanattan, bazıları sportif faaliyetlerden, bazıları ise maceradan hoşlanır. Bu faaliyet alanlarının hepsiyle birden ilgilenenler de vardır. Burada önemli olan kaliteli, keyifli ve verimli zaman geçirmektir. Basketbol, futbol, doğa sporları ve gezileri, yüzme, arazinin elverişli olduğu yerlerde rafting, müzik, ebru, oyma ve taş sanatları, dini bilgiler ile ilgili kurslar derken çocuğunuzun ilgi duyduğu konularla ilgili kursları değerlendirebilirsiniz.  

Resim, heykel,  yemek ve pasta kursları da ilgiyle takip edilen kurslar arasında yer almaktadır.  Tüm bu kursların yanı sıra yarışma ve diğer sosyal etkinlikler de tercih edilebilir.

Ünlü spor kulüplerinin yaz spor okullarını değerlendirmek, çocukların küçüklük çağında bir takım yeteneklerini fark etmesi ve hayatını bu doğrultuda yönlendirmesi bakımından önemlidir.  Tüm bu faaliyetler farklı yaş aralıklarında düzenlenir. Buradaki amaç her çocuğun kendi akranıyla birlikte gelişmesi, kişisel becerilerini geride kalma hırsına kapılmadan dengeli bir şekilde geliştirmesidir.

Tüm bu faaliyetler çocuklarınızı eğlendirirken içlerindeki küçük mucidin uyanmasını da sağlayacaktır. Hatta bu tür sosyal projeler sonrası elde edilen sanatsal ürünler, kırtasiye ürünleri, süs eşyaları ve mutfak ürünleri kermesler vasıtasıyla satılarak geliri hayır işlerinde ya da icraatın sahibi çocuklar için kullanılabilir.

Çocukların edebi yönünün gelişmesi için düzenlenen okuma, şiir, piyes, tiyatro ve hikaye etkinlikleri ise eğilimi bu yönde olanlara farklı dünyaların kapılarını açmaktadır. Bu tür etkinlikler bağlı bulunduğunuz belediyeler, çocukların kendi okulları, bu tür faaliyetleri yaz aylarında sürekli yürüten kuruluşlar vasıtasıyla yapılmaktadır.

Günler öncesinden yapılan tanıtıcı reklam ve afişler aracılığıyla vatandaşlara duyurulan bu tür projelerle alakalı olarak internetten araştırma yapabilirsiniz. Sizler de bu birbirinden güzel kursların bir ve ya birkaçını çocuklarınız için düşünebilir, yakınlarınıza tavsiye ederek onların verimli bir tatil geçirmesine yardımcı olabilirsiniz.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşın

%d blogcu bunu beğendi: