Yenidoğan Bebek Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Anne babaların en çok kaygılandığı konulardan biri de yenidoğan bebek bakımı nasıl olmalı konusudur. Yenidoğan bakımı konusunda tecrübesiz olan ebeveynleri bilgilendirmek için yapılması gereken en önemli unsurları sizler için derledik. Bebek bakımı konusunda aile büyüklerinin yardımına ihtiyaç duyan anne babalar, aynı zamanda bebekleri dünyaya gelmeden önce bolca araştırıp okumaları gerekir. Anne babalar, bebeklerine doğru bakımı verdiklerinden emin olmak isterler. Bebeklerin ne zaman acıktığını, ne zaman uykusu geldiğini ve ne zaman rahatsız olduğunu anlayabilmek için onları iyi gözlemlemek gerekir.

Yenidoğan Bebek Bakımı Hakkında Bilmeniz Gerekenler 

Bebek doğar doğmaz ilk 24 saat doktor kontrolü altında olur ve muayene edilir. Muayene sonucunda bir sorun çıkmazsa anne ve bebek taburcu edilir. İlk doğumu olan anneler muayene sürecinde bebeklerine ne yapıldığını merak eder. Yapılan kontrollerde bebeğin boyu, kilosu, solunum düzeni, refleksi ve göbek kordonu kontrol edilir. Yenidoğan bebek bakımı hakkında tecrübesi olmayan anneler, aile fertlerinin yardımıyla ve kendi çabalarıyla bilgi sahibi olur.

Yenidoğan Bebek Nasıl Beslenir?

Yenidoğan bebeğin beslenmesi günde ortalama 10-12 defadır. Bebeğiniz emerken uyuya kalabilir, bu da kafa karışıklığına sebep olabilir. Bebeğinizi emzirme aralığı 3 saati geçmemelidir. Tabii ki bebeğiniz acıktığında emzirmek için 3 saati beklemeyin. Bebeğin yeteri kadar süt alması için doğru pozisyonda emmesi gerekir. Bebeğiniz doğduğu andan itibaren kilosu takip edilir. Kilo alımı düzenli ise endişelenmeye gerek yok. Dışkılama sıklığı da değişebilir ama sütüm yetmiyor mu diye endişeye kapılmamalısınız. Emzirmek anne ve bebek arasında güven oluşturur ve anne bebek arasındaki bağı güçlendirir.

Yenidoğan Bebeğin Banyosu Nasıl Yapılır?

Doğumdan sonra eve dönüşünüzde bebeğimi ne zaman banyo yaptırmalıyım diye düşünebilirsiniz. Doktorunuz aksi bir durumdan söz etmediyse doğumdan 2 gün sonra banyo yaptırmanız uygun görülür. Banyo esnasında göbek kordonuna ve banyodan sonra göbek kordonu bakımına özen gösterin. Banyo bebeğinizin rahatlamasını sağlayacaktır. Uygun koşullar altında bebeğinizi her gün banyo ettirmenizde bir sakınca yoktur.

Yenidoğan Bebeğin Alt Değiştirme Sıklığı

Yenidoğan bebekler sık sık emzirildikleri için günde 4-10 sefer kaka yapabilir. Formül mama kullanan bebeklerde bu sıklık daha az olabilir. Bebeğinizin altını temizlemede kullandığınız temizleme mendillerinin alkol veya parfüm gibi katkı maddeleri içermemesine dikkat edin. Bebeğinizin altını değiştirdikten sonra altını havalandırmanız, pişik olmasını önlemeye yardımcı olacaktır.

Göbek Bağı Bakımı Nasıl olmalı?

Bebeklerin göbek bağı genelde ilk 2 hafta içinde düşer. Bebeğinizin altını değiştirirken, banyo yaptırırken göbek bağına dikkat etmelisiniz. Özellikle banyodan sonra kurutmanız gerekir. Bebek bezi tercihiniz göbek bağı oyuntulu olursa bebeğiniz için daha iyi olacaktır. Eğer göbek bağının alt kısmında kötü koku veya akıntı varsa enfeksiyondan şüphelenilebilir.

Unutulmaması gereken bir diğer konu ise, annelerin bebekleri ile daha sağlıklı vakit geçirebilmeleri için dinlenmeleri ve kendilerine vakit ayırmaları gerekir.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşın

%d blogcu bunu beğendi: